Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

“Bütün insanlar korkar, hepsi… Korkmayan insan normal değildir.”

Jean- Paul SARTRE

 

Özellikle herhangi bir şeye yöneltilmeyen kronik bir huzursuzluk, azap ve endişeyle karakterizedir. Birçok kişi genellikle mesleki konular, finansal endişeler gibi gelecekte ortaya çıkabilecek belirli olaylar hakkında endişe duyar, ancak yaygın kaygı bozukluğu yaşayan insanlar nesnesi spesifik olmayan genel bir kaygı hissederler. Yaşanan endişe, belirli bir olayın gerçek etkisiyle orantılı olmayabilir.

DSM-5’e göre, altı ay veya daha fazla süre YAB tanısı konmuş bir kişinin aşağıdaki semptomlardan en az üçünü göstermesi gerekir:

• Sık sık yorgunluk hissi

• Huzursuzluk, gerginlik hissi 

• Sinirlilik

• Odaklanma zorluğu

• Uyku sorunları

• Kas gerginliği

Unutulmamalıdır ki, stresli ortamlarda yaşamak kronik endişe yaratabilir ve bazen kaygı alışkanlık haline gelir. Birisi belirli bir olay hakkında endişe duymaya alıştığında, olay yaşanıp bittiğinde  bile anksiyeteyi hissetmeye devam edebilir. Buna ek olarak modern yaşamın doğasından gelen insanlar üzerindeki baskı kronik endişeye sebep olabilir.  Modern insan sürekli “son tarihler”in baskısı altındadır, her şey hızlı bir şekilde yapılmalıdır ve her an sosyal paylaşım ağı ile ya da toplu yaşam alanları yoluyla  başkaları ile karşılaştırılma durumu kronik endişeye neden olabilmektedir

Kişi anksiyete kaynağını belirleyemediğinde, terapi onun belirtileri hafifletmek için baş etme becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir. Derin solunum teknikleri, meditasyon, egzersiz, etkili planlama ve doğru iletişim, bazılarının kronik endişe ile baş etmesine yardımcı olabilir.

 

Uzman Kadromuzdan
Randevu Alın

Gönderiliyor...
Mesajınız Gönderildi. Kapat
Tekrar Deneyiniz. Kapat

Online Randevu

Sizi dinleyen ekibimiz her zaman yanınızda. Verdiğimiz hizmetlerden yararlanmak için hemen randevu alabilirsiniz.

Tel :
+90 531 258 48 43

E-Mail :
info@afinitepsikoloji.com