Öfke Yönetimi

Öfke Yönetimi

Kronik öfke yaşayan bireyler diyabet, kalp hastalığı, uykusuzluk, yüksek tansiyon ve depresyon gibi sağlık sorunlarına daha yatkındırlar. 

Öfke yaşanması normal bir duygudur  ve bazen öfke başkalarının davranışlarına uygun tepki vermenin tek yoludur. Doğru yönetilip kontrol altında tutulduğunda, öfke sağlıklı bir yetişkin için önemli bir müttefiktir. Fakat kontrolden çıkmış, haksız ve yersiz öfke,  çok risk taşır; insanları sevdiklerinden ayırabilir, sağlığı tehlikeye sokabilir ve kişileri daha sonra pişman olacakları şeyleri yapmaya yönlendirebilir. Bazı insanlar çığlık atarak veya başkasına bağırarak kendilerini daha iyi hissettiklerini söylerler. Ancak öfkeli patlamalar bir alışkanlık haline gelebilir ve çoğu kez daha fazla öfkeye neden olurlar. Üstelik, başkalarının öfkeye tepki verme şekli, kişinin stresini artırabilir .

Öfke,  majör depresyon veya bipolar gibi psikolojik sorunların bir belirtisi olabilir. 

Öfke, bazen  maske görevi görür. Bazı insanlar korktukları, üzgün ya da yalnız olduklarında bu duyguları önlemek için öfkeyi  koruyucu bir mekanizma olarak kullanabilirler.  

Bazen bugün yaşanan bir durum bilinç dışında kalmış bir yaşantıyı hatırlattığından öfkeye neden olur. Bir savunma mekanizması olarak kullanılıyor olabilir. Aşırı öfke alttaki sebepleri bulmak için bir profesyonelin yardımını gerektirir. 

Öfke sorunu belirtileri:

Kendinize ya da başkalarına karşı kalıcı bir hayal kırıklığı hissi.

Hayattan zevk alamama.

Başkalarına bağırma ya da tartışma eğilimi.

Baş ağrısı, hızlı nefes alma veya kalp çarpıntısı gibi fiziksel bulgular

Kronik öfke yaşayan bireyler diyabet, kalp hastalığı, uykusuzluk, yüksek tansiyon ve depresyon gibi sağlık sorunlarına daha yatkındırlar. 

 

Uzman Kadromuzdan
Randevu Alın

Gönderiliyor...
Mesajınız Gönderildi. Kapat
Tekrar Deneyiniz. Kapat

Online Randevu

Sizi dinleyen ekibimiz her zaman yanınızda. Verdiğimiz hizmetlerden yararlanmak için hemen randevu alabilirsiniz.

Tel :
+90 531 258 48 43

E-Mail :
info@afinitepsikoloji.com