İlişki ve Evlilik Sorunları

İlişki ve Evlilik Sorunları

Kronik ilişki çatışması, depresyon ya da kaygı gibi zihinsel sağlık sorunlarına sebep olabilir. İlişki sorunları aynı zamanda benlik saygısını ve fiziksel sağlığı da etkileyebilir veya suçluluk, utanç veya öfke duygularına neden olabilir

Çoğu ilişki problemi ele alınmadan bırakıldığından yönetilebilecek günlük küçük aksaklıklar yanlış anlamalarla katlanarak büyür. Oluşan gerginlik giderek kötü alışkanlıklar geliştirir ve ilişki sallanmaya başlar. Stresli koşullar, çiftin tümünü ya da yalnızca birini etkilediğinde, gerginlik doğar. Örneğin bir kişinin kronik hastalığı, herkesin refahını etkileyebilir. Şiddetli stres faktörleri; sadakatsizlik, bir partnerin ölümcül hastalığı ve ciddi zihinsel sağlık sorunlarını içerir. Bazı ortak sorunlar arasında maddi zorluklar, iletişim engelleri, rutin çatışma, duygusal uzaklık, cinsel uyumsuzluk ve güven eksikliği sayılabilir. 

Kronik ilişki çatışması, depresyon ya da kaygı gibi zihinsel sağlık sorunlarına sebep olabilir. İlişki sorunları aynı zamanda benlik saygısını ve fiziksel sağlığını da etkileyebilir veya suçluluk, utanç veya öfke duygularına neden olabilir. Bazen madde bağımlılığı gibi bağımlılık davranışları, ilişki çatışmasının kaynağına karşı koymaktan kaçınmak için geliştirilebilir. İlişki sorunları aynı zamanda çatışma yaşayan aile üyelerini de olumsuz şekilde etkileyebilir.

Bütün çiftler bazen tartışırlar, ancak hakaret, eleştiri, yıldırma, tehdit, aşağılama ya da kızgınlık yaygınlaştığında, ilişki duygusal istismar alanına girer. Duygusal istismarın psikolojik etkileri, fiziksel istismar kadar ağır ya da daha kötü olmasına rağmen, duygusal ya da psikolojik istismar belirtileri, fiziksel istismarın belirtilerini tanımaktan daha zordur ve daha zordur. 

 

Uzman Kadromuzdan
Randevu Alın

Gönderiliyor...
Mesajınız Gönderildi. Kapat
Tekrar Deneyiniz. Kapat

Online Randevu

Sizi dinleyen ekibimiz her zaman yanınızda. Verdiğimiz hizmetlerden yararlanmak için hemen randevu alabilirsiniz.

Tel :
+90 531 258 48 43

E-Mail :
info@afinitepsikoloji.com